Samodzielnie czy z firmą? Jak tanio zbudować dom?

Każdy marzy o tym, aby posiadać dom dobry, wygodny, a przede wszystkim tani w budowie. Jak jednak wiadomo, rynek budowlany jest, jaki jest i często nie da się w zbyt dużym stopniu wpłynąć na końcową cenę przeprowadzanej inwestycji. Jak się jednak okazuje, można z powodzeniem wybudować dom za 200 tys., jeśli tylko odpowiednio podejdzie się do kwestii budowy i organizacji.

Różne podejścia do budowy domu

Jeśli ktoś chce wybudować dom, musi oprócz tego, jaki będzie jego projekt i lokalizacja, podjąć decyzje co do sposobu realizacji takiej inwestycji. Musi zdecydować, czy będzie to dom budowany samodzielnie, czy też za pośrednictwem specjalnej firmy zajmującej się inwestycją od początku do końca.

Jak łatwo się zorientować, nie ma co liczyć na to, że poprzez firmy realizujące budowę powstają domy do 200 tys (ale najpierw wybierz projekt). Koszt skorzystania z takiej usługi powoduje, że inwestycja jest nawet o 40-50% droższa, niż gdyby zajmować się wszystkim samodzielnie. Jak jednak wyglądają szczegóły w zakresie prac i obowiązków w przypadku jednego i drugiego rozwiązania?

Dom tani w budowie? Tylko samodzielnie

Jeśli chcemy wybudować dom przy użyciu firmy kompleksowo zajmującej się całą inwestycją, nie pozostaje nic poza podpisaniem umowy i czekaniem do czasu wykonania wszystkich prac. Firma budowlana zajmuje się nie tylko pracami budowlanymi, lecz również zamawianiem materiałów, tworzeniem harmonogramu prac, czy też nawet sprawami formalnymi, które załatwiać się powinno w urzędach. Oczywiście tak przyjemność jest bardzo droga, przez co coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na to, jak wybudować dom samodzielnie.

Jeśli będzie chciało się podejść do tego tematu w sposób całkowicie samodzielny, pamiętać trzeba o tym, że to do nas będzie należało zamawianie towaru, jego jakość, a także terminy dostaw. Można więc w szybki sposób spowodować przesunięcie terminu oddania domu nawet o kilka miesięcy. Domy pod klucz do 200 tys. są zadaniem wykonalnym, lecz wymagają od inwestora o wiele więcej pracy, wiedzy logistycznej, ale też i tej związanej z budowaniem domu. Warto o tym pamiętać, decydując się na taki właśnie wariant.