Nowoczesne projekty domów – jak rozumieć nowoczesność?

nowoczesne projekty domówPlanując budowę domu, bierzemy pod uwagę fakt, że będzie musiał służyć rodzinie przez kilkadziesiąt lat. Chcemy więc, by był to budynek funkcjonalny, spełniający wymagania rodziny teraz i w przyszłości, by był to dom trwały i prezentował się atrakcyjnie. Nowoczesne projekty domów uwzględniają te wymagania.

Nowoczesność na zewnątrz

Od lat w mediach pojawiają się głosy krytyczne, dotyczące architektury współczesnych domów, wzorowanych na stylu dawnych dworków ziemiańskich. Rzeczywiście, takich budynków jest bardzo dużo w polskim krajobrazie. Jednak mimo krytyki, wielu inwestorów upodobało ten styl, a co więcej dobrze wpisuje się w polski, sielski krajobraz a ludziom żyje się w nich wygodnie i nie przeszkadza im w tym brak szlacheckiego pochodzenia.

Jednakże w wielu nowoczesnych projektach odchodzi się od tej klasyki, a na nowo wprowadza domy-klocki. Różnią się one od domów budowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, uznawanych obecnie za największe nieporozumienie w dziejach architektury. Ich cechy wyróżniające to: duże przeszklenia, dekoracyjne elewacje.

Czasem zdarzają się niesymetrycznie rozłożone segmenty budynku. Co ciekawe, za najlepszy projekt któregoś roku uznano dom w kształcie łodzi. Projekt został zrealizowany. Właścicielem domu jest jego projektant, jednak naśladowców nie widać. Widocznie ludzie nie aprobują takiej awangardy.

Nowoczesność, czyli energooszczędność

Prawdziwa nowoczesność nie polega jednak na formie, ale na rozwiązaniach, które sprawiają, że dom jest przyjazny dla środowiska przyrodniczego, czyli korzysta z energii odnawialnej albo oszczędza energię czerpaną z węgla, gazu czy elektryczności, a także nie zatruwa otoczenia. Mowa o domach energooszczędnych. Nowoczesne projekty domów, jeśli chcą za takie być uważane, muszą przestrzegać zasad energooszczędności. Klienci biur projektowych bardzo cenią takie rozwiązania, bo domy są tańsze w utrzymaniu.