Nie duży to może mały dom?

Przy niedużej działce nie ma co liczyć na wybudowanie domu o dużej przestrzeni, z ogrodem, tarasem. Nie oznacza to jednak, że trzeba będzie mieszkać w ciasnym i niekomfortowym lokum. Nic bardziej mylnego. Nie brakuje przecież nowoczesnych projektów domów małych, które są funkcjonalne i ergonomiczne. Do tego są to domy tanie w budowie i eksploatacji. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko ze względu na ograniczenia związane z wielkością działki czy z finansami. Ogromne pomieszczenia nie są przecież każdemu potrzebne, więc nie ma sensu niepotrzebnie przepłacać.

Czy małe, tanie domy w budowie mogą być komfortowe?

domy tanie w budowie

Projekty domów małych to sposób na wybudowanie bez ogromnych nakładów finansowych swoich przysłowiowych czterech kątów. Wiele osób nie wyobraża sobie życia w mieszkaniu w bloku, co wiąże się przecież z wieloma minusami. Jeśli cenimy sobie swobodę i spokój, to wybudowanie własnego domu, nawet o niewielkim metrażu, będzie strzałem w dziesiątkę. Nie ma nawet potrzeby wydawania sporej sumy pieniędzy na zamówienie indywidualnego projektu, gdyż do wyboru mamy szereg najróżniejszych gotowych. Mały dom nie jest drogi w obuwie, gdyż sam projekt jest niedrogi. Ponadto zużywa się mniej materiałów budowlanych i wykończeniowych. Przy mniejszym metrażu można liczyć na to, że dom powstanie szybciej, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze koszty związane z pracą wynajętej ekipy budowlanej. Co więcej, znacznie łatwiej, szybciej i taniej jest ogrzewać mniejszą powierzchnię. Mniej zużywa się też energii do oświetlenie wnętrz. Wszystko to sprawia, że można zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych małego domu.

Jakie jeszcze zalety ma mały dom?

• Krótszy okres budowy pozwala na szybsze zagospodarowania przestrzeni i zamieszkanie w swoim własnym domu. W przypadku małego domu nie trzeba czekać na możliwość zamieszkania w nim rzez kilka lat.
• Nawet jeśli musimy wziąć kredyt na budowę domu, to w przypadku tego o niedużym metrażu jest on dużo mniejszy.
• W mniejszym domu łatwiej jest zachować porządek. Jest mniej powierzchni do sprzątania, przez co wszystko staje się prostsze i szybsze w realizacji.
• Wyrabiając mały dom, można zaoszczędzić miejsce na działce i zaaranżować ją na ogród czy plac do zabawy.
• Dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni zagwarantuje komfort życia nawet przy niedużym metrażu.