Ile pieniędzy potrzebujesz, by zbudować dom?

Wielu inwestorom budowa domu kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Poświęcenie oszczędności życia, zadłużenie na kilkadziesiąt lat — takie wizje mogą odstraszać. Czy jednak oznacza to, że zamiast wymarzonego domu musisz zadowolić się mieszkaniem w bloku? Niekoniecznie. Wśród projektów, które znajdują się w ofercie biur architektonicznych, możesz znaleźć propozycje domów za 150 tys.

Jeżeli hasło „budowa domu” kojarzy Ci się z milionową inwestycją, to znaczy, że do tej pory nie miałeś okazji obejrzeć tańszych projektów. Zarówno ich budowa, jak i wykończenie, wyposażenie oraz późniejsza eksploatacja są bardziej ekonomiczne. Pomimo sporych oszczędności nie musisz obawiać się o jakość czy design budynku. Mniejszy metraż nie oznacza również rezygnacji z zastosowania nowoczesnych technologii czy rozwiązań energooszczędnych.

Czy mały dom może być funkcjonalny?

Okazuje się, że tak! Domy za 150 tys. zazwyczaj mają metraż oscylujący wokół 80 m2. To optymalna powierzchnia, która pomieści:

  • kuchnię otwartą na salon,
  • gabinet,
  • garderobę,
  • łazienkę,
  • 3 sypialnie.

Pomieszczenia rozlokowane są na parterze i poddaszu użytkowym. Dzięki temu podział na strefę dzienną i nocną jest wyraźnie zaakcentowany. Sprzyja to budowaniu prywatności każdego z domowników. Niekiedy mniejsze domy mają również tarasy oraz balkony. Kupując projekt domu za 150 tys., dowiedz się o możliwości wprowadzenia zmian, tak aby w pełni dopasować obiekt do swoich potrzeb – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-do-150-tys/ .

Ile to będzie kosztowało?

Projekty małych domów kosztują zazwyczaj w granicy 2000 zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu działki, załatwienia wszystkich niezbędnych pozwoleń, skompletowania dokumentów i zatrudnienia ekipy budowlanej. Szacunkowy koszt powstania inwestycji może zmienić się w zależności od stosowanych materiałów, technologii oraz rozwiązań. Do tego trzeba doliczyć wykończenie i wyposażenie wnętrz oraz aranżację ogrodu. Finalna cena inwestycji zależy zatem od wielu czynników, ale może być porównywalna zakupem apartamentu.