Domy dwurodzinne – powrót do domów wielopokoleniowych

Obecne trendy w budownictwie mieszkaniowym to nie tylko dążenie do maksymalnej energooszczędności budynków, ale także ponowne zainteresowanie domami dwurodzinnymi i wielopokoleniowymi. Skąd taka moda i czy warto rozważyć budowę takiej posiadłości?

Skąd powrót mody na domy dwurodzinne?

W Polsce, szczególnie na wsiach, duże domy, w których mieszkało kilka pokoleń, do niedawna były normą. Początek ery kapitalizmu i stopniowe bogacenie się społeczeństwa spowodowały krótkie odejście od tej tendencji. Współcześnie jednak domy dwurodzinne wracają do łask – i to nie tylko na prowincji. Powodów jest wiele. Pierwszym jest zdecydowanie chęć zacieśniania więzi rodzinnych i wzajemnej pomocy. Starsze pokolenie może opiekować się małymi dziećmi, kiedy ich rodzice są w pracy, a gdy wiek zacznie utrudniać im normalne funkcjonowanie, sami będą mogli skorzystać z doraźnej pomocy lub stałej opieki ze strony swoich dzieci i wnuków. Nie bez znaczenia są też koszty – budowa domu dwurodzinnego nie musi kosztować dużo więcej niż budynek przeznaczony zaledwie dla jednej rodziny, a stwarza zdecydowanie więcej możliwości.

Czym wyróżniają się projekty dwurodzinnych domów?

W związku z szerzącą się popularnością tego rozwiązania inwestorzy mają szeroki wybór projektów nadających się dla dwóch rodzin. Odrębne mieszkania mogą różnić się wielkością lub być w niej zbliżone. Równie często stosuje się rozwiązanie polegające na podziale poziomym (jedno mieszkanie na parterze, drugie na piętrze) co struktury podobne wewnątrz do bliźniaków. Popularne są też domy z senioratką, czyli mniejszym niezależnym mieszkaniem wydzielonym wewnątrz ich struktury (w założeniu przeznaczonym dla seniora). Zewnętrzna bryła budynku wcale nie musi jednak zdradzać, że jest to dom dwurodzinnyprzejdź. Na rynku nie brakuje gotowych projektów, które są niezwykle funkcjonalne, a przy tym ciekawe. Kwestię osobnych wejść do mieszkań rozwiązuje się na kilka sposobów, najczęściej:

  • poprzez ulokowanie odrębnych wejść po przeciwległych stronach budynku,
  • poprzez konstrukcję wspólnego przedsionka z drzwiami wejściowymi do mieszkań,
  • poprzez budowę niezależnej klatki schodowej – położonej wewnątrz lub na zewnątrz budynku.