Samodzielnie czy z firmą? Jak tanio zbudować dom?

Każdy marzy o tym, aby posiadać dom dobry, wygodny, a przede wszystkim tani w budowie. Jak jednak wiadomo, rynek budowlany jest, jaki jest i często nie da się w zbyt dużym stopniu wpłynąć na końcową cenę przeprowadzanej inwestycji. Jak się jednak okazuje, można z powodzeniem wybudować dom za 200 tys., jeśli tylko odpowiednio podejdzie się do kwestii budowy i organizacji.

Różne podejścia do budowy domu

Jeśli ktoś chce wybudować dom, musi oprócz tego, jaki będzie jego projekt i lokalizacja, podjąć decyzje co do sposobu realizacji takiej inwestycji. Musi zdecydować, czy będzie to dom budowany samodzielnie, czy też za pośrednictwem specjalnej firmy zajmującej się inwestycją od początku do końca.

Jak łatwo się zorientować, nie ma co liczyć na to, że poprzez firmy realizujące budowę powstają domy do 200 tys (ale najpierw wybierz projekt). Koszt skorzystania z takiej usługi powoduje, że inwestycja jest nawet o 40-50% droższa, niż gdyby zajmować się wszystkim samodzielnie. Jak jednak wyglądają szczegóły w zakresie prac i obowiązków w przypadku jednego i drugiego rozwiązania?

Dom tani w budowie? Tylko samodzielnie

Jeśli chcemy wybudować dom przy użyciu firmy kompleksowo zajmującej się całą inwestycją, nie pozostaje nic poza podpisaniem umowy i czekaniem do czasu wykonania wszystkich prac. Firma budowlana zajmuje się nie tylko pracami budowlanymi, lecz również zamawianiem materiałów, tworzeniem harmonogramu prac, czy też nawet sprawami formalnymi, które załatwiać się powinno w urzędach. Oczywiście tak przyjemność jest bardzo droga, przez co coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na to, jak wybudować dom samodzielnie.

Jeśli będzie chciało się podejść do tego tematu w sposób całkowicie samodzielny, pamiętać trzeba o tym, że to do nas będzie należało zamawianie towaru, jego jakość, a także terminy dostaw. Można więc w szybki sposób spowodować przesunięcie terminu oddania domu nawet o kilka miesięcy. Domy pod klucz do 200 tys. są zadaniem wykonalnym, lecz wymagają od inwestora o wiele więcej pracy, wiedzy logistycznej, ale też i tej związanej z budowaniem domu. Warto o tym pamiętać, decydując się na taki właśnie wariant.

Nie duży to może mały dom?

Przy niedużej działce nie ma co liczyć na wybudowanie domu o dużej przestrzeni, z ogrodem, tarasem. Nie oznacza to jednak, że trzeba będzie mieszkać w ciasnym i niekomfortowym lokum. Nic bardziej mylnego. Nie brakuje przecież nowoczesnych projektów domów małych, które są funkcjonalne i ergonomiczne. Do tego są to domy tanie w budowie i eksploatacji. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko ze względu na ograniczenia związane z wielkością działki czy z finansami. Ogromne pomieszczenia nie są przecież każdemu potrzebne, więc nie ma sensu niepotrzebnie przepłacać.

Czy małe, tanie domy w budowie mogą być komfortowe?

domy tanie w budowie

Projekty domów małych to sposób na wybudowanie bez ogromnych nakładów finansowych swoich przysłowiowych czterech kątów. Wiele osób nie wyobraża sobie życia w mieszkaniu w bloku, co wiąże się przecież z wieloma minusami. Jeśli cenimy sobie swobodę i spokój, to wybudowanie własnego domu, nawet o niewielkim metrażu, będzie strzałem w dziesiątkę. Nie ma nawet potrzeby wydawania sporej sumy pieniędzy na zamówienie indywidualnego projektu, gdyż do wyboru mamy szereg najróżniejszych gotowych. Mały dom nie jest drogi w obuwie, gdyż sam projekt jest niedrogi. Ponadto zużywa się mniej materiałów budowlanych i wykończeniowych. Przy mniejszym metrażu można liczyć na to, że dom powstanie szybciej, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze koszty związane z pracą wynajętej ekipy budowlanej. Co więcej, znacznie łatwiej, szybciej i taniej jest ogrzewać mniejszą powierzchnię. Mniej zużywa się też energii do oświetlenie wnętrz. Wszystko to sprawia, że można zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych małego domu.

Jakie jeszcze zalety ma mały dom?

• Krótszy okres budowy pozwala na szybsze zagospodarowania przestrzeni i zamieszkanie w swoim własnym domu. W przypadku małego domu nie trzeba czekać na możliwość zamieszkania w nim rzez kilka lat.
• Nawet jeśli musimy wziąć kredyt na budowę domu, to w przypadku tego o niedużym metrażu jest on dużo mniejszy.
• W mniejszym domu łatwiej jest zachować porządek. Jest mniej powierzchni do sprzątania, przez co wszystko staje się prostsze i szybsze w realizacji.
• Wyrabiając mały dom, można zaoszczędzić miejsce na działce i zaaranżować ją na ogród czy plac do zabawy.
• Dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni zagwarantuje komfort życia nawet przy niedużym metrażu.

Ile pieniędzy potrzebujesz, by zbudować dom?

Wielu inwestorom budowa domu kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Poświęcenie oszczędności życia, zadłużenie na kilkadziesiąt lat — takie wizje mogą odstraszać. Czy jednak oznacza to, że zamiast wymarzonego domu musisz zadowolić się mieszkaniem w bloku? Niekoniecznie. Wśród projektów, które znajdują się w ofercie biur architektonicznych, możesz znaleźć propozycje domów za 150 tys.

Jeżeli hasło „budowa domu” kojarzy Ci się z milionową inwestycją, to znaczy, że do tej pory nie miałeś okazji obejrzeć tańszych projektów. Zarówno ich budowa, jak i wykończenie, wyposażenie oraz późniejsza eksploatacja są bardziej ekonomiczne. Pomimo sporych oszczędności nie musisz obawiać się o jakość czy design budynku. Mniejszy metraż nie oznacza również rezygnacji z zastosowania nowoczesnych technologii czy rozwiązań energooszczędnych.

Czy mały dom może być funkcjonalny?

Okazuje się, że tak! Domy za 150 tys. zazwyczaj mają metraż oscylujący wokół 80 m2. To optymalna powierzchnia, która pomieści:

  • kuchnię otwartą na salon,
  • gabinet,
  • garderobę,
  • łazienkę,
  • 3 sypialnie.

Pomieszczenia rozlokowane są na parterze i poddaszu użytkowym. Dzięki temu podział na strefę dzienną i nocną jest wyraźnie zaakcentowany. Sprzyja to budowaniu prywatności każdego z domowników. Niekiedy mniejsze domy mają również tarasy oraz balkony. Kupując projekt domu za 150 tys., dowiedz się o możliwości wprowadzenia zmian, tak aby w pełni dopasować obiekt do swoich potrzeb – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-do-150-tys/ .

Ile to będzie kosztowało?

Projekty małych domów kosztują zazwyczaj w granicy 2000 zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu działki, załatwienia wszystkich niezbędnych pozwoleń, skompletowania dokumentów i zatrudnienia ekipy budowlanej. Szacunkowy koszt powstania inwestycji może zmienić się w zależności od stosowanych materiałów, technologii oraz rozwiązań. Do tego trzeba doliczyć wykończenie i wyposażenie wnętrz oraz aranżację ogrodu. Finalna cena inwestycji zależy zatem od wielu czynników, ale może być porównywalna zakupem apartamentu.

Projekty tanich domów, czyli tanie nie oznacza kiepskie

Jak podają media, 60% rodzin w Polsce nie ma zdolności kredytowej, co nie pozwala na otrzymanie kredytu na sfinansowanie kupna mieszkania czy budowę domu jednorodzinnego. Większość z tych osób, które mogą sobie pozwolić na budowę wolno stojącego domu, planuje jednak zrobić to jak najmniejszym kosztem. Zresztą, ani w Polsce, ani w żadnym kraju nie ma domów tanich. Najskromniejsze kosztują wielokrotność rodzinnych dochodów, a pobierane kredyty obciążają budżet rodzinny przez 20-30 a nawet więcej lat. Tak więc pojęcie: projekty tanich domów należałoby rozumieć jako tańsze od innych. Jednak ich realizacja jest ciągle droga w stosunku do naszych dochodów.

Z czego wynikają niższe koszty budowy?

Epitet „tani” kojarzy się źle. Dotyczy to także budownictwa. Zwykle wyobrażamy sobie, że tani dom jest zbudowany przez budowlańców – amatorów, z materiałów słabej jakości, kiepsko wykończony, ciasny, niefunkcjonalny. Krótko mówiąc, byle jaki. Tymczasem interesując się projektami tanich domów (tak nazywają je umownie projektanci i architekci), spostrzegamy, że są to budynki utrzymane w dobrym stylu, estetycznie wykończone, z funkcjonalnym podziałem wnętrz, z racjonalnie wykorzystaną powierzchnią. Z czego więc wynika ich niższa cena?

Wymieńmy kilka powodów. Są to:

-powierzchnia użytkowa obliczona na aktualne potrzeby mieszkaniowe rodziny, z ewentualną możliwością powiększenia metrażu poprzez zagospodarowanie poddasza, dobudowanie piętra czy pomieszczeń do istniejącej kondygnacji,

-prosta bryła (wszelki uskoki, wykusze, werandy podnoszą koszty budowy, podwyższają też koszty eksploatacji budynku),

-płaski bądź dwuspadowy dach,

-budynek parterowy, ewentualnie parterowy z użytkowym poddaszem,

-niedrogie technologie, np. zastosowanie gazobetonu lub płyty warstwowej.

Tani dom to dom „na miarę”

Projekty tanich domów jasno wykazują, że najważniejsze jest, by dom był niejako budowany na miarę. W naszym kraju istnieje tendencja, by budować „na wyrost”, z myślą o potrzebach rodziny w dalekiej przyszłości a także po to, by imponować sąsiadom faktyczną czy rzekomą zamożnością. Tymczasem w krajach zdecydowanie od nas zamożniejszych (Skandynawia) buduje się domy skromne, a przytulne i wygodne. Warto brać z nich przykład, bo tani nie oznacza kiepski.