Obecne trendy w budownictwie mieszkaniowym to nie tylko dążenie do maksymalnej energooszczędności budynków, ale także ponowne zainteresowanie domami dwurodzinnymi i wielopokoleniowymi. Skąd taka moda i czy warto rozważyć budowę takiej posiadłości?
Skąd powrót mody na domy dwurodzinne?
W Polsce, szczególnie na wsiach, duże domy, w których mieszkało kilka pokoleń, do niedawna były normą. Początek ery kapitalizmu i stopniowe bogacenie się społeczeństwa spowodowały krótkie odejście od tej tendencji. Współcześnie jednak domy dwurodzinne wracają do łask – i to nie tylko na prowincji. Powodów jest wiele. Pierwszym jest zdecydowanie chęć zacieśniania więzi rodzinnych i wzajemnej pomocy. Starsze pokolenie może opiekować się małymi dziećmi, kiedy ich rodzice są w pracy, a gdy wiek zacznie utrudniać im normalne funkcjonowanie, sami będą mogli skorzystać z doraźnej pomocy lub stałej opieki ze strony swoich dzieci i wnuków. Nie bez znaczenia są też koszty – budowa domu dwurodzinnego nie musi kosztować dużo więcej niż budynek przeznaczony zaledwie dla jednej rodziny, a stwarza zdecydowanie więcej możliwości.
Czym wyróżniają się projekty dwurodzinnych domów?
W związku z szerzącą się popularnością tego rozwiązania inwestorzy mają szeroki wybór projektów nadających się dla dwóch rodzin. Odrębne mieszkania mogą różnić się wielkością lub być w niej zbliżone. Równie często stosuje się rozwiązanie polegające na podziale poziomym (jedno mieszkanie na parterze, drugie na piętrze) co struktury podobne wewnątrz do bliźniaków. Popularne są też domy z senioratką, czyli mniejszym niezależnym mieszkaniem wydzielonym wewnątrz ich struktury (w założeniu przeznaczonym dla seniora). Zewnętrzna bryła budynku wcale nie musi jednak zdradzać, że jest to dom dwurodzinny – przejdź. Na rynku nie brakuje gotowych projektów, które są niezwykle funkcjonalne, a przy tym ciekawe. Kwestię osobnych wejść do mieszkań rozwiązuje się na kilka sposobów, najczęściej:
- poprzez ulokowanie odrębnych wejść po przeciwległych stronach budynku,
- poprzez konstrukcję wspólnego przedsionka z drzwiami wejściowymi do mieszkań,
- poprzez budowę niezależnej klatki schodowej – położonej wewnątrz lub na zewnątrz budynku.