Domy dwurodzinne – powrót do domów wielopokoleniowych

Obecne trendy w budownictwie mieszkaniowym to nie tylko dążenie do maksymalnej energooszczędności budynków, ale także ponowne zainteresowanie domami dwurodzinnymi i wielopokoleniowymi. Skąd taka moda i czy warto rozważyć budowę takiej posiadłości?

Skąd powrót mody na domy dwurodzinne?

W Polsce, szczególnie na wsiach, duże domy, w których mieszkało kilka pokoleń, do niedawna były normą. Początek ery kapitalizmu i stopniowe bogacenie się społeczeństwa spowodowały krótkie odejście od tej tendencji. Współcześnie jednak domy dwurodzinne wracają do łask – i to nie tylko na prowincji. Powodów jest wiele. Pierwszym jest zdecydowanie chęć zacieśniania więzi rodzinnych i wzajemnej pomocy. Starsze pokolenie może opiekować się małymi dziećmi, kiedy ich rodzice są w pracy, a gdy wiek zacznie utrudniać im normalne funkcjonowanie, sami będą mogli skorzystać z doraźnej pomocy lub stałej opieki ze strony swoich dzieci i wnuków. Nie bez znaczenia są też koszty – budowa domu dwurodzinnego nie musi kosztować dużo więcej niż budynek przeznaczony zaledwie dla jednej rodziny, a stwarza zdecydowanie więcej możliwości.

Czym wyróżniają się projekty dwurodzinnych domów?

W związku z szerzącą się popularnością tego rozwiązania inwestorzy mają szeroki wybór projektów nadających się dla dwóch rodzin. Odrębne mieszkania mogą różnić się wielkością lub być w niej zbliżone. Równie często stosuje się rozwiązanie polegające na podziale poziomym (jedno mieszkanie na parterze, drugie na piętrze) co struktury podobne wewnątrz do bliźniaków. Popularne są też domy z senioratką, czyli mniejszym niezależnym mieszkaniem wydzielonym wewnątrz ich struktury (w założeniu przeznaczonym dla seniora). Zewnętrzna bryła budynku wcale nie musi jednak zdradzać, że jest to dom dwurodzinnyprzejdź. Na rynku nie brakuje gotowych projektów, które są niezwykle funkcjonalne, a przy tym ciekawe. Kwestię osobnych wejść do mieszkań rozwiązuje się na kilka sposobów, najczęściej:

  • poprzez ulokowanie odrębnych wejść po przeciwległych stronach budynku,
  • poprzez konstrukcję wspólnego przedsionka z drzwiami wejściowymi do mieszkań,
  • poprzez budowę niezależnej klatki schodowej – położonej wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Nowoczesne projekty domów – jak rozumieć nowoczesność?

nowoczesne projekty domówPlanując budowę domu, bierzemy pod uwagę fakt, że będzie musiał służyć rodzinie przez kilkadziesiąt lat. Chcemy więc, by był to budynek funkcjonalny, spełniający wymagania rodziny teraz i w przyszłości, by był to dom trwały i prezentował się atrakcyjnie. Nowoczesne projekty domów uwzględniają te wymagania.

Nowoczesność na zewnątrz

Od lat w mediach pojawiają się głosy krytyczne, dotyczące architektury współczesnych domów, wzorowanych na stylu dawnych dworków ziemiańskich. Rzeczywiście, takich budynków jest bardzo dużo w polskim krajobrazie. Jednak mimo krytyki, wielu inwestorów upodobało ten styl, a co więcej dobrze wpisuje się w polski, sielski krajobraz a ludziom żyje się w nich wygodnie i nie przeszkadza im w tym brak szlacheckiego pochodzenia.

Jednakże w wielu nowoczesnych projektach odchodzi się od tej klasyki, a na nowo wprowadza domy-klocki. Różnią się one od domów budowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, uznawanych obecnie za największe nieporozumienie w dziejach architektury. Ich cechy wyróżniające to: duże przeszklenia, dekoracyjne elewacje.

Czasem zdarzają się niesymetrycznie rozłożone segmenty budynku. Co ciekawe, za najlepszy projekt któregoś roku uznano dom w kształcie łodzi. Projekt został zrealizowany. Właścicielem domu jest jego projektant, jednak naśladowców nie widać. Widocznie ludzie nie aprobują takiej awangardy.

Nowoczesność, czyli energooszczędność

Prawdziwa nowoczesność nie polega jednak na formie, ale na rozwiązaniach, które sprawiają, że dom jest przyjazny dla środowiska przyrodniczego, czyli korzysta z energii odnawialnej albo oszczędza energię czerpaną z węgla, gazu czy elektryczności, a także nie zatruwa otoczenia. Mowa o domach energooszczędnych. Nowoczesne projekty domów, jeśli chcą za takie być uważane, muszą przestrzegać zasad energooszczędności. Klienci biur projektowych bardzo cenią takie rozwiązania, bo domy są tańsze w utrzymaniu.

Kiedy warto budować dom parterowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Co decyduje o wyborze? Działka? Potrzeby rodziny? Finanse? Pewnie wszystko po trosze.

Gdy duża (lub mała) działka

Projekty domów parterowych są bardzo często wybierane przez inwestorów. Biura architektoniczne mają bardzo wiele ofert zarówno domów małych jak i przestronnych willi. Często o decyzji budowy domu parterowego decyduje wielkość posiadanej działki. Jeśli teren pod budowę jest niewielki, a potrzeby rodziny duże, wówczas trzeba budować dom piętrowy. W przypadku małej rodziny wystarczy dom parterowy z salonem i 2-3 sypialniami.

Na rozległej działce można sobie pozwolić na budowę domu parterowego o dużej kubaturze, z wieloma pomieszczeniami. Minusem takiego budynku jest konieczność uwzględniania skomplikowanych ciągów komunikacyjnych: korytarzy, holi. Niektórzy jednak wolą przemieszczanie się po długich korytarzach czy skomplikowanych zakamarkach, ale na jednej kondygnacji, niż bieganie po schodach.

W przypadku małej działki lepiej zdecydować się na dom dwukondygnacyjny, a zaoszczędzone miejsce wykorzystać na ogród.

Gdy małe (lub duże) potrzeby rodziny

To potrzeby mieszkaniowe rodziny powinny decydować o wyborze projektów domów parterowych. Domy parterowe polecane są zwłaszcza osobom starszym, których dzieci mają już własne mieszkania (domy). Brak barier architektonicznych, jakimi są schody, to niezaprzeczalny atut takich budynków. A niewielkie potrzeby mieszkaniowe pozwalają wygodnie funkcjonować na powierzchni 100- 150 metrów kw.

W przypadku młodej rodziny z małymi dziećmi nieduży dom parterowy to również dobry wybór. Po pierwsze, jest to dom bezpieczny dla kilkulatków (brak schodów),  ułatwiający opiekę nad potomstwem (rodzice i dzieci na jednej kondygnacji). Po drugie, taki budynek łatwo rozbudować, gdy wzrosną potrzeby mieszkaniowe rodziny. Można dobudować drugą kondygnację lub dobudować pomieszczenia na poziomie parteru.

Gdy trzeba oszczędzać na budowie

Dom powinien być wygodnym lokum dla wszystkich domowników. Tak więc nie można oszczędzać na metrażu. Trzeba jednak wiedzieć, iż koszty budowy domu parterowego są niższe niż budowa domu piętrowego o takiej samej kubaturze.

Projekt domu – decyzja niełatwa

W Polsce zwykle budujemy jeden dom. Ma on wystarczyć na resztę życia, a często służyć jeszcze co najmniej jednemu pokoleniu. Decyzja, jaki to będzie dom, jest więc poważna i obciążona wieloma konsekwencjami. Tak więc wszystko zależy, jakie projekty domów najbardziej  odpowiadają inwestorowi i jego rodzinie. Można wybrać projekt katalogowy i być zadowolonym z wyboru. Można zlecić w biurze projektowym przygotowanie projektu indywidualnego. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystko zależy od gustu, potrzeb czy wymagań inwestora.

Wytyczne planu zagospodarowania terenu

To inwestor decyduje o bryle budynku. Jednakże przed wyborem jednego z projektów domu musi uwzględnić:

-plan miejscowy dotyczący zabudowy działki, ewentualnie warunki zabudowy działki ustalone przez gminę,

-wymiary działki i możliwości lokalizacji budynku na działce zgodnie z prawem budowlanym.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Każda gmina ma przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego, do którego inwestor musi się dostosować. W przeciwnym wypadku nie dostanie pozwolenia na budowę. Taki plan wymaga spełnienia warunków zabudowy danej działki. Są to między innymi następujące narzucone wymagania dotyczące:

-liczby kondygnacji domu,

-wysokości budynku,

-maksymalnej szerokości ściany frontowej domu,

-kąta nachylenia dachu,

-bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych,

-maksymalnej powierzchni zabudowy działki.

O reszcie może już decydować sam lub we współpracy z architektem.

Te decyzje podejmuje inwestor

Projekty domów odpowiadają wielorakim potrzebom i wymaganiom inwestorów. Zanim nastąpi ostateczny wybór, należy podjąć wiele decyzji i odpowiedzieć na wiele pytań. A są to między innymi:

– jaki powinien być metraż domu,

-czy dom ma być podpiwniczony czy nie,

-czy garaż ma się znaleźć w bryle budynku,

-czy kuchnia ma być otwarta na salon,

-ile pomieszczeń rodzina potrzebuje,

-jakie pomieszczenia gospodarcze są niezbędne,

-ile łazienek jest niezbędnych.

Gdy znane są odpowiedzi na te pytania i konsultacje rodzinne się odbyły, można wybierać projekt.