Projekty domów z poddaszem, czyli nie bój się skosów

projekty domów z poddaszem

Nie wiadomo, czy prowadzi się wiarygodne statystyki, jakich domów powstaje obecnie najwięcej w Polsce. Trudno więc wskazać, jaki jest najczęściej wybierany metraż, ani czy są to domy parterowe czy piętrowe, w stylu tradycyjnym czy nowoczesne. Jednakże, z obserwacji wynika, że Polacy najchętniej wybierają projekty domów z poddaszem użytkowym. Na wsiach i w miastach takie domy, zwykle w tradycyjnym stylu, choć niepozbawione elementów nowoczesności, powstają jak grzyby po deszczu.

Skąd ta popularność?

Domy z mieszkalnym poddaszem łączą w sobie cechy budynku parterowego z budynkiem piętrowym, jednak koszty ich budowy są niższe niż budowa klasycznego domu piętrowego. Są wygodne dla rodzin z małymi dziećmi, rodzin rozwojowych – bo wraz z dorastaniem potomstwa, wzrastają ich potrzeby mieszkaniowe. Wówczas, przychodzi pora na adaptację poddasza i przygotowanie tam pomieszczeń dla młodszego pokolenia. Dla nastolatków pokoje na poddaszu, w których nie są stale pod obserwacją i kontrolą rodziców to sama przyjemność. Dają dużo prywatności, a ich właściciele pokoje mogą urządzać według własnego gustu.

To, że poddasza są najczęściej zajmowane przez dzieci nie oznacza, że pomieszczeń na górze nie mogą wykorzystywać dorośli. Zwykle lokalizuje  się tam strefę nocną, często – bibliotekę, pokój do pracy czy pokój gościnny.

Jak zagospodarować skosy?

By w pomieszczeniach na górze można było poruszać się wygodnie, niezbędna jest wysoka ściana kolankowa. Interesując się projektami domów z poddaszem, trzeba na to koniecznie zwrócić uwagę. Korzystne jest też, gdy we wnętrzu znajduje się choć jedna lukarna, by swobodnie można było wyglądać przez okno. Okna połaciowe wpuszczają dużo światła, ale zwykle można przez nie obserwować tylko niebo.

Skosy, co prawda, zmniejszają powierzchnię mieszkalną, ale gdy ustawimy pod tymi ścianami niskie meble, wówczas w pełni wykorzystamy przestrzeń. W każdym pomieszczeniu, bez względu na jego usytuowanie, meble ustawiamy pod ścianami, pozostawiając wolną przestrzeń na środku. Wyjątek to duży salon czy inne przestronne pomieszczenie, gdzie jest dużo miejsca na ustawienie kanapy i stolika lub dużego stołu oraz krzeseł w centralnej części pomieszczenia.

Tak więc skosy to nie przeszkoda, pod warunkiem wszakże, że pokoje na poddaszu nie są klaustrofobicznie małe. A o to, by tak nie było, dbają już sami architekci na etapie projektu.

Tak więc, jeśli zastanawiasz się,czy projekty domów z poddaszem są dla ciebie, my doradzamy: na pewno tak.