projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych – budować z cegły czy z drewna?

Czy warto budować domy energooszczędne? Pytanie jest retoryczne, bo odpowiedź jest oczywista. W takim domu nie tylko mniej płacimy za ogrzewanie, wodę i energię elektryczną, ale też oddychamy czystym powietrzem, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii elektrycznej, pompie ciepła i wentylacji z odzyskiem ciepła. Dobrze izolowane ściany i stropy, także okna o wysokim współczynniku izolacyjności nie tylko chronią przed ucieczką ciepłą z pomieszczeń, ale i zabezpieczają przed hałasem z zewnątrz.

Budowa domu energooszczędnego, czyli ile to kosztuje?

Fakt, iż nie wszyscy inwestorzy wybierają projekty domów energooszczędnych, wynika tylko z powodów ekonomicznych. Budowa takich domów jest zwykle droższa, choć wcale taka być nie musi.

Jeśli inwestor dysponuje działką dobrze nasłonecznioną i zdecyduje o takim usytuowaniu domu, by maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń, wówczas już zyskuje oszczędności na eksploatacji budynku. Po drugie, warto zatrudnić ekipę budowlaną specjalizującą się w realizacji projektów domów energooszczędnych. Powodów jest kilka. Po pierwsze, taka ekipa potrafi budować z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów. Po drugie, posiada część konstrukcji prefabrykowanych, które wykonuje na swoim terenie. Dzięki temu czas budowy jest krótszy niż w przypadku budowy tradycyjnymi metodami. To już pozwala na oszczędności: w przypadku spłaty kredytu krótszy czas budowy oznacza krótszy czas spłacania odsetek.

Projekty gotowe czy na indywidualne zamówienie?

Czy projekty domów energooszczędnych mają być robione na indywidualne zlecenie? Nie jest to wymóg. Każde biuro projektowe ma w gotowych katalogach mnóstwo takich projektów. Łączy je kilka cech: budynki mają prosta, zwartą bryłę, prosty, co najwyżej dwuspadowy dach. Do tego konieczne są dobre okna i drzwi i nowoczesne materiały izolacyjne.

Cegły czy drewno?

Czy ściany mają być z cegieł czy z drewna? My, Polacy częściej opowiadamy się za ceglanym murem, jednakże drewno jest równie solidnym materiałem, pozwalającym na zachowanie dużej izolacyjności. Drewno coraz częściej wchodzi na place budów domów jednorodzinnych.